Sr. Edita píše z Kamerunu

22. nov. 2014 | Články

10. 11. 2014, Ndjangané

Milí doma,

Srdečne Vás pozdravujem z Ndjangané. Je to dedinka vzdialená asi 65 km od Bertoua. Z Bertoua sme sem prišli autom. Doviezla nás sestra Táňa, misionárka z Brazílie a kandidátka Mária Flóra, ktoré prišli do Bertoua na nákup a tak nás doviezli aj s mojimi veľkými kuframi. Keby neprišli pre nás, kufre by sa asi viezli na streche nejakého autobusu, ako tu bežne vozia väčšie batožiny.

V komunite nás privítali veľmi srdečne. Dostala som kabu – tradičné oblečenie žien v Kamerune a ja som im večer odovzdala pozdravy a všetky darčeky. Sestry sa im veľmi potešili. V tento deň, krátko po našom príchode, bola strašná búrka, ktorá trvala asi tri hodiny. Veľmi silno pršalo a blýskalo sa. Ale aspoň máme vodu na splachovanie. S vodou je to tu celkom zaujímavé. Na splachovanie používame dažďovú vodu, ktorú si každý deň nosíme vo vedrách do kúpeľní. Umývame sa vodou z vodovodu, no tá je len studená. Na pitie používame vodu, ktorá ide z umývadla a ešte cez špeciálne filtre.

V komunite sú tri sestry, plus sr. Karmela a tri kandidátky. Tie prišli do komunity v septembri a podobne ako ja, sa rozhliadajú. Okrem toho je tu aj pes, taký menší vlčiak, s ktorým sa nekamarátim, lebo dva dni po sebe, keď som išla do kostola, sa na mňa s láskou pozrel a začal skákať, takže som bola špinavá až po ramená a nik ho nevedel upokojiť. Sr. Karmela ho má na starosti a sľúbila som jej, že jej pomôžem okúpať ho. Neviem, kto bude viac mokrý či on, alebo my.

Ináč v tejto komunite sa mi páči okrem iného podnikavosť sestier. Snažia sa robiť všetko pre to, aby si zarobili na kúpu jedného pozemku a na výstavbu vlastných škôl v anglicky hovoriacej zóne. Pečú chlieb a predávajú ho na strednej škole, ktorá je niekoľko kilometrov vzdialená. Tiež robia sirupy – citrónový so zázvorom, ružence, obrázky na podstavcoch a podstavcami sú vrchnáky z konzerv. Sú podnikavé a robia to s chuťou vo vedomí, že musia aj oni niečím prispieť, ak chcú vybudovať nový kláštor a školy a ohlasovať tak Boha aj v iných končinách svojej krajiny.

V nedeľu sme boli na komunitnom výlete. Boli sme všetky na jednom aute a to štyri v aute a štyri vzadu na vlečke. Ja som bola samozrejme na vlečke a tak som mohla pozorovať krásnu prírodu, ľudí a ich obydlia.

Boli sme v jednej dedine, kde pôsobí poľský kňaz – otec Stanislas. Je starší s dlhou bielou bradou. Bol veľmi milý a bolo vidieť, že ho ľudia majú veľmi radi. Dal nám k dispozícii faru a aj keď odišiel, mohli sme sa tam najesť, odpočinúť si, zahrať sa… Učila som hrať sestry amerického žolika – pochopili ho a celkom sa im to páčilo.   A keď sme prišli domov, vytiahli sme bedminton a dievčatá aj švihadlo. Veľmi sme si nezahrali, nešlo nám to, no nasmiali sme sa dosýta.

Zastavili sme sa aj v jednej strednej odbornej  škole, ktorú riadia školský bratia. V škole majú asi tisíc žiakov, pri škole veľký internát a majú otvorené odbory: automechanik, stolár, elektrotechnik, poľnohospodárstvo. Navštívili sme aj komunitu bratov a tí sa úprimne tešili našej návšteve. Ponúkli nám výborný ananás, očistenú reďkovku a domov nám dali 90 vajíčok.

Dennodenne vnímam veľký prínos Cirkvi v tejto krajine. Skoro na každom mieste sú rehoľníci – bratia i sestry, kňazi, laici, ktorí celým svojím bytím slúžia tunajšiemu obyvateľstvu. Majú školy,  ordinácie, nemocnice, stavajú kostoly, pomáhajú stavať ľuďom domy. Ohlasujú Evanjelium slovom ale aj prakticky skutkami dosvedčujú Boží záujem o každého človeka.

Nech je za to všetko oslávený a zvelebený Boh.

So srdečným pozdravom

Sr. Edita a sr. Karmela

 

Zo života

Spojila ich bl. Imelda

Spojila ich bl. Imelda

Dňa 2. mája 2024 do komunity v Dunajskej Lužnej zavítala milá návšteva. Na návštevu prišli štyri mamy so svojimi deťmi v rôznom veku, od najmladšieho 3-ročného až po veľkých 12-ročných chlapcov. Iniciatíva vyšla od samotných mám, ktoré sa s deťmi  rozprávali o bl....

Púť do Obišoviec

Púť do Obišoviec

Sestry dominikánky z Konventu Krista Kráľa v Košiciach sa spolu s bratmi dominikánmi a farníkmi vybrali 8. mája na sviatok Panny Márie, patrónky Rehole kazateľov, na spoločnú púť.Putovali sme do blízkej diecéznej svätyne v Obišovciach, aby sme tak spoločne prosili...

Spomíname na sr. Miriam OP

Spomíname na sr. Miriam OP

Životná púť sr. Miriam nebola ľahká, i napriek tomu nikdy nestrácala nádej a nevzdávala sa ani v posledných dňoch svojho života. Sr. Miriam sa narodila 24. septembra 1930 v Hlohovci. Mala päť súrodencov.  Jej detstvo bolo poznačené ťažkou...

Nedeľa výnimočnej radosti

Nedeľa výnimočnej radosti

„Štvrtá pôstna nedeľa -  Nedeľa  radosti -  Laetare,  sa v našom dome stala výnimočne radostnou“ povedala sr. Blažeja.  V nedávno postavenom dome sa prvý krát stretli všetky sestry z Konventu sv. Otca Dominika v Petrovanoch, aby oslávili spolu so sestrou ŠTEFÁNIOU...

Podporte naše projekty!

Podporte naše projekty!

Milí priatelia a známi, úprimne Vám ďakujeme za Vašu štedrosť a pomoc, ktorú ste nám preukázali počas uplynulého roku. Celková suma príspevkov z Vašich zaplatených daní v roku 2023 bola 11 810,49 EUR. Časť z týchto financií sme použili na podporu...