Tu ponúkame 3 doplňujúce stretnutia pre deti – Úvodné stretko, Adventné stretko a Pôstne stretko.
Úvodné stretko
Zoznámenie
Nasleduje po Obrade začlenenie so spoločenstva. Jeho prvým cieľom je vytvoriť dostatočný priestor na zoznámenie sa katechétu a animátora s deťmi a detí navzájom. Animátor si pripraví rôzne hry na predstavenie sa a na zapamätanie si mien.
Skryté slová
Animátor po celej miestnosti najprv schová lístky, na ktorých sú napísané názvy všetkých sviatosti a následne vyzve deti, aby ich v priebehu niekoľkých minút našli. Potom vedie rozhovor o tom:
- čo majú tieto slova spoločné,
- ako sa dajú nazvať jedným slovom,
- aký majú pre nás význam.
V závere si deti napíšu do nasledujúcej tabuľky dátum sviatostí, ktoré prijmú v nasledujúci roka a navrhnú najlepší spôsob prípravy.
Názov sviatosti | Dátum |
Sviatosť Krstu | |
Sviatosť Birmovania | |
Sviatosť Eucharistie | |
Sviatosť Zmierenia | |
Sviatosť Pomazania chorých | |
Sviatosť Kňazstva | |
Sviatosť Manželstva |
Návšteva kostola
Ak je to možné, spolu s deťmi v rámci prvého stretka navštívime chrám a priradíme k sviatosti krstu, zmierenia a Eucharistie to čo k týmto sviatostiam v Božom dome najviac patrí: svätenička, krstiteľnica, spovedeľnica, oltár, ambón, svätostánok…
Zapamätaj si
- Koľko sviatostí ustanovil Ježiš? Sedem.
- Prečo potrebujeme sviatosti? Cez sviatosti Ježiš Kristus naďalej pôsobí vo svete a spája nás s Bohom. Plnia sa tak jeho slová, že on je vinič a my sme ratolesti.
- Ktoré sviatosti prijmete v nasledujúcom roku? Sviatosť Zmierenia a sviatosť Eucharistie.
- Ako sa môžeme pripraviť na prijatie sviatosti? Tým, že budeme rásť v láske k Pánu Bohu a k blížnym.
Úloha
- Zoznám sa so všetkými novými kamarátmi zo stretka a nauč sa ich mená
- Spolu s rodičmi alebo animátormi navštív kostol a nájdi tam niečo, čo je spojené so sviatosťou krstu, zmierenia a Eucharistie
- Napíš čo urobíš, aby si počas tohto roka viac rástol v láske k Pánu Bohu a k blížnym.
Adventné stretko
Odporúčame naplánovať toto stretnutie pred Obradom predstavenia detí farskému spoločenstvu, ktorý začína otázkou: Čo deti najviac priťahuje na Ježišovi. Deti počas stretka vedieme k úžasu nad tým, že Ježiš je Boží syn.
Túžba po svetle
Vyzveme deti, aby boli úplne ticho a zhasneme svetlo, tak aby v miestnosti nastala tma. Vedieme s deťmi rozhovor o tom, či by si vedeli predstaviť život v úplnej tme. Potom zapálime jednu z adventných sviec a poďakujme Ježišovi, že prichádza na svet aby sme nežili v tme, ale vo svetle. Následne sa s deťmi rozprávame o Ježišovi: o mieste a čase, kedy sa narodil a prečo je to pre ľudí také dôležité.
Adventná hra
Jedno z detí si môže myslieť, že je nejaká osoba, vec, zviera – ktoré sa viažu na vianočný príbeh. Ostatné deti hádajú kým je. Kladú otázky tak, aby toto dieťa mohlo hovoriť len áno-nie.
Príprava vianočného darčeka
Odporúčame ušiť, zhotoviť z papiera alebo z iného materiálu vhodný vianočný darček, pre niekoho, kto je smutný.
Zapamätaj si
- Ako sa volá obdobie, ktoré predchádza Vianoce a koľko trvá? Volá sa advent a trvá štyri týždne.
- Čo slávime na Vianoce? Slávime narodenie Pána Ježiša.
- Kto je Pán Ježiš? Syn Boží, ktorý sa stal človekom, aby nás priviedol do plného spoločenstva s Bohom.
Úloha
- Spomeň si, že sa malý Ježiš narodil vo veľkej chudobe. Zapoj sa do koledovania detí s názvom Dobrá Novina, aby si pomohol chudobným deťom v Afrike.
- Zaznamenaj do adventného kalendára svoje úsilie dobre sa pripraviť na Vianoce.
- Priprav vlastný darček pre niekoho, kto je smutný.
Pôstne stretko
Stretko je zamerané na bezprostrednú prípravu na sviatosť zmierenia, keďže v projekte „Na ceste k Ježišovi“ sa odporúča, aby deti pristúpili k prvej sviatosti zmierenia už v pôstom období.
Navrhujeme postupovať podľa metodickej príručky: M. Michalíček – M. Baginová, S rodičmi k sviatostnému životu detí, Gorazd,n.f., Nitra ň, 2016, str. 100-104.
Zapamätaj si
- Ako a kde zomrel Ježiš? Bol ukrižovaný v Jeruzaleme.
- Prečo musel pán Ježiš zomrieť? Lebo svojou smrťou a zmŕtvychvstaním zvíťazil nad zlom a otvoril nám nebo pre večný život
- Kedy sa nám odpúšťajú naše hriechy? Keď nám kňaz vo sviatosti zmierenia udelí rozhrešenie – urobí nad nami znak kríža a povie slová odpustenia.
- Čo máme vykonať k dobrej sviatosti zmierenia?
- Spytovať si svedomie
- Vyznať svoje hriechy
- Úprimne ich oľutovať
- Sľúbiť, že sa polepším
- Urobiť skutok kajúcnosti
Úloha
- Popros rodičov, aby ti pomohli dobre sa pripraviť na prvú sviatosť zmierenia.
- Nauč sa naspamäť slová ľútosti.
- Nakresli svoju krstnú košieľku, ktorá znázorňuje čistotu tvojej duše po sviatosti zmierenia a dávaj si pozor, aby si ju nezašpinil hriechmi.