Sr. Karmela píše z Kamerunu

Drahí moji,

srdečne vás všetkých pozdravujem, prajem a vyprosujem požehnané dni pôstu!

Po dňoch bez elektriny (fungovali nám len solárne panely, ale tie nie sú príliš silné na to aby pokryli všetko), niekoľkých dní bez internetu, potom príliš slabého internetu, som konečne za počítačom a píšem. Je nedeľa, do svätej omše mám ešte hodinu aj pol času a tak to využívam.

Keďže som už dlhšie nepísala, začnem od februára. Tak ako všade v katolíckom svete, aj my sme slávili deň zasvätených. Slávili sme ho posledný januárový deň v regionálnom hlavnom meste – v Bertoua. Kandidátky sme nechali doma strážiť dom a my (spolu 4 sestry) sme sa vybrali autom skoro ráno do Bertoua. Program sa začal asi kilometer od katedrály, v ktorej sme sa zúčastnili slávnostnej svätej omše. S transparentmi a heslami modliac sa posvätný ruženec sme išli v procesii pozdĺž cesty – za plnej premávky. Bolo to jedno veľké svedectvo zasväteného života. Po príchode do katedrály sme slávili spolu s miestnym otcom arcibiskupom svätú omšu. Nebolo nás veľa, asi taká polovica zasvätených z nášho regiónu, ale bolo to pekné. Po svätej omši a prednáške sme mali kultúrny program (my sme tancovali a sestry sa naučili aj nejaké prvky nášho ľudového tanca). Po pohostení, ktoré sme si priniesli, sme sa rozišli domov. Veľmi sa teším, že na Slovensku tento rok majú ľudia možnosť bližšie spoznať zasvätený život prostredníctvom mnohých aktivít!

Február v Ndjangané bol pomerne pokojný, aj keď naplnený množstvom práce. Každá sestra je zamestnaná: Jedna je riaditeľkou škôlky, druhá vyučuje anglický jazyk v miestnom lýceu, tretia má na starosti formáciu. Venuje sa interným kandidátkam a s externými má pravidelné stretnutia v troch oblastiach Kamerunu: v Bamende – anglicky hovoriaca oblasť,  v Douale – mesto pri mori na juhozápade Kamerunu, ktoré je tiež ekonomickým a priemyselným centrom a v Yaoundé – hlavné mesto Kamerunu. Aj ja som tento raz mala vycestovať so sr. Scholastique na pravidelné stretnutie s kandidátkami, ale spoločne sme sa zhodnotili, že to môže byť  pre mňa veľmi náročné. Veľké teplotné rozdiely medzi regiónmi, horúčava a vlhkosť v Douale, komáre a riziko že môžem dostať maláriu, cestovanie na motorke aj niekoľko kilometrov… A tak som radšej ostala doma.

Aj mne tu pribudla „ práca“. Okrem toho, že mám prípravu na krst a prvé sväté prijímanie, skupinku detí s ktorými sa stretávam, veľmi často zastupujem a pomáham aj pri príprave sviatosti birmovania, mám kurz Svätého písma a najnovšie aj „učím čítať“ dvoch chlapcov. Viete si to predstaviť? Bolo mi však ľúto našej gazdinej – pani Flore, ktorá u nás varí, keď mi povedala, že jej chlapci, nevedia čítať a to jeden z nich má už 9 rokov. Je to tiež výsledok úrovne vyučovania na vidieku. A tak sa popri vyučovaní aj sama učím.

V poslednom období tu máme veľa pohrebov a žiaľ, nie sú to klasické úmrtia. Stále je tu veľmi silné domorodé (animistické) náboženstvo, kde je bežné používať čiernu mágiu. Už takto zomrelo druhé dieťa z materskej školy od kedy som tu ja. Ide o „vyrovnávanie si účtov“ medzi rodinami, alebo prejav závisti, ktorá je tu veľmi silná. Sestry vravia, že sa to už dosť upokojilo, ale je to aj tak desivé… Keďže máme teraz veľa pohrebov, máme aj bezsenné noci, pretože ľudia tu prejavujú smútok veľmi hlučne. Päť nocí po smrti ženy a šesť po smrti muža celé noci pijú, tancujú, hrajú a spievajú, aby vzdali úctu zosnulému a upokojili zlých duchov. Sestry to nazývajú oslavou smrti. Pýtala som sa, či sa tu oslavuje aj život. Nie, iba smrť. Ale ani v jednom prípade nežiadajú o cirkevný pohreb. Jedno ráno asi o 4.30. hod som sa zobudila na strašný nárek vonku. Veľmi som sa zľakla. Išlo o smrť jednej ženy, ktorú otrávili. Sú to dosť ťažké veci, ale taká je realita. Svet potrebuje veľa modlitieb a obiet…

Teraz sme v komunite všetky, ale o dva týždne sr. Scholastique odcestuje na formačný kurz do Ríma. Vo farnosti máme každý piatok krížové cesty. Aj ja som už viedla jednu krížovú cestu. Končí sa nám obdobie sucha, ktoré bolo náročné tak pre prírodu, ako aj pre ľudí. Prinieslo ťažkosti s dýchaním a čo je paradoxné aj veľa malárie, tiež týfus a rôzne kožné choroby. Všetci čakáme na obdobie dažďov.

Drahí moji, aspoň trošku som sa chcela s vami podeliť s tým, čím tu žijem.

Všetkých vás prosím o modlitby a s láskou vás vo sv. Dominikovi objímam!

Sr. Karmela OP

Vytvorené s WordPress | Dizajn od Elegant Themes