Slávenie dynamiky jedného hrobu

Tohtoročná oslava sviatku Prenesenia pozostatkov sv. Dominika sa v košickej komunite sestier dominikánok uskutočnila už po tretíkrát. Bol to sviatočný deň nielen pre sestry, ale aj pre deti Materskej škôlky bl. Imeldy, žiakov Gymnázia sv. T. Akvinského, učiteľov a ostatných zamestnancov školy.

V úvode vizuálny prierez činnosti všetkých vetiev dominikánskej rodiny spolu s  melodicky chytľavou hymnou   Jubilejného roku pripravili zúčastnených na radostné slávenie sv. omše, ktorú celebroval fr. Kristián Šalamon OP. Prítomnosť relikvií sv. Dominika, aktívna účasť malých škôlkarov, hudobné sprevádzanie gymnazistov, obetné dary v symbolike delenia i samotná výzdoba liturgického priestoru potvrdili rodinný charakter slávnosti.

Skutočnosť, že hrob môže v sebe niesť dynamiku života aj počas stáročí, ozrejmila zúčastneným krátka prezentácia reliéfov umiestnených na svätcovom náhrobnom kameni, ktorý sa nachádza v  Bazilike sv. Dominika v Bologni. Do kameňa vytesané najdôležitejšie epizódy životného príbehu tohto muža i dnes hovoria o príťažlivej vôni jeho života a vlastnia potenciál Dominikovej charizmy – oheň žitej a ohlasovanej Pravdy.

A bol to práve oheň, ktorý sa v rukách maturantov stal výpoveďou hľadania právd života i hľadania tej najväčšej Pravdy – Krista. Bol to oheň pochodní  odovzdaný štvrtákmi  do rúk prvákov, v ktorých sa stal symbolickou štafetou. Ako impulz – hľadať pravdu, hĺbiť jej studňu štúdiom, životom viery, dobrotou a radosťou.

Bol to oheň, ktorý výstižným odkazom zavŕšil slávenie tohto sviatku: Pravdu žiť, s Pravdou sa deliť a Pravdou voňať. Po skončení slávnosti bolo všetkým umožnené tento odkaz naplno realizovať na nádvorí kostola pri malom agapé, kde Pravda bola vzájomne prežívaná, delená a voňavá priateľstvom.

Vytvorené s WordPress | Dizajn od Elegant Themes